Slovenya’ya İhracat Nasıl Yapılır?

0 14

Slovenya’ya İhracat nasıl yapılır? 25 Haziran 1991 tarihinde bağımsızlığını ilan eden Slovenya, tarafımızdan 6 Şubat 1992 tarihinde Bosna-Hersek, Hırvatistan ve Makedonya ile beraber tanınmıştır. Büyükelçiliğimiz 1 Nisan 1993 tarihinde faaliyete geçmiştir. Slovenya ise, 1996 yılının Eylül ayında Ankara’da bir Büyükelçilik açmıştır. Slovenya, Türkiye’yi Batı Avrupa’ya ve dolayısıyla Avrupa Birliği’ne bağlayan ana ulaşım güzergâhı üzerinde yer almaktadır. İkili ilişkilerin genel seyri olumlu olup, Balkanlar’da barış ve istikrarın sağlanmasına yönelik konularda ülkemiz ile Slovenya arasındaki işbirliği giderek artmaktadır. İki ülke arasında herhangi bir siyasi sorun bulunmamaktadır. Yapılan kamuoyu araştırmalarına göre, Sloven halkı AB içerisinde genişlemeye ve Türkiye’nin AB üyeliğine en fazla destek veren ülkeler arasında yer almaktadır. Sloven Hükümeti de karşılıklı ziyaretler vesilesiyle ülkemizin AB üyelik sürecine destek ifadesinde bulunmakta olup, Türkiye’nin gerekli kriterleri yerine getirmesi halinde AB’ye tam üye olabileceğini savunmaktadır.

Slovenya’ya İhracat Nasıl Yapılır?

Sloven üst düzey yetkililer, Türkiye’nin Slovenya’nın NATO üyeliğine verdiği desteğe müteşekkir olduklarını ve bu işbirliğinin gelecekte AB bünyesinde devam etmesini dilediklerini dile getirmektedirler. Slovenya ile ilişkilerimizin temelini, Türk karayolu taşımacılığı, turizm, artış eğilimindeki ticarete dayalı ekonomik işbirliği, Balkanlar’da barışın tesisine yönelik benzer siyasi görüş ve yaklaşımlar, NATO müttefikliğimiz ve Slovenya’nın AB’ye üyelik sürecimize desteği oluşturmaktadır.

2008 yılında 892,34 milyon dolar olan ticaret hacminin 2009 yılında yüzde 5,66 oranında düşmesine rağmen ticaret dengesi Türkiye lehine bir grafik çizmeye devam etmektedir. 2009 yılında ihracat bir önceki yıla göre yüzde 9 gerileyerek 594,92 milyon dolar, İthalat ise yüzde 2,44’lük artışla 249,58 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir. 2010 yılının ilk üç aylık rakamları bir önceki yıl aynı dönem ile karşılaştırıldığında ihracatta yüzde 109,36’lık bir gerileme, İthalatta yüzde 31,85’lik bir artış olduğu görülmektedir.

Slovenya’ya Mikro İhracat Yapmak

Öncelikle mikro ihracat kapsamına bir bakmak gerekmektedir. Bunun başlıca nedeni ise son dönemde döviz kuru fiyatlarındaki artışlardır. Mikro ihracat kapsamın 20 Temmuz 2011 tarihli Resmî Gazete de yayımlanan Posta ve Hızlı Kargo Taşımacılığı ile ilgili Gümrük Genel Tebliğinde yapılan değişikliğe istinaden 7.500 Euro, 150 Kg kadar olan her gönderide KDV iadesi uygulanmasıdır.

Slovenya’ya Nasıl Ürün Satabilirim?

Bunun cevabı içinde bulunduğumuz durumdan da istinaden tabii ki e-Ticarettir. Peki, nedir bu e-Ticaret? e-Ticaret, internet kullanımının artmasıyla ortaya çıkan, ticaretin elektronik ortamda yapılması kavramıdır. Mal ve hizmetlerin üretim, tanıtım, satış, sigorta, dağıtım ve ödeme işlemlerinin bilgisayar ağları üzerinden yapılmasına denmektedir. Günümüzde internetin güzel ve avantajlı imkânlarını kullanarak iyi bir e-ihracat sitesi ve dijital pazarlama faaliyeti ile oldukça az maliyetle yüksek kâr elde edebilmeniz mümkündür.

Slovenya’ya e-İhracat Yapmak İçin Gerekli Belgeler

Hem ülkemiz hem de karşı ülkeler tarafından istenebilmektedir. Kargo üzerinden yürüteceğiniz e- ihracat süreçlerinde yetkili hızlı kargo firmaları sizden gerekli evrakları zaten talep eder. Bu Belgeler şunlardır;

  • Elektronik Ticaret Gümrük Beyannamesi (ETGB)
  • Ticari Fatura
  • Yurt dışı kargo teslimat belgeleri
  • TR Dolaşım Belgesi

Slovenya Vergi Muafiyeti

Posta ya da hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelen gönderi başına bedeli 22 Euro olan ithal ürünler vergiden muaftır. İhracatta yani gönderdiğiniz ürünlerde Slovenya vergi muafiyeti uygulamamaktadır.

Slovenya Gümrük Muafiyet Sınırı

İhracatta yani gönderdiğiniz ürünlerde Slovenya 150 Euro’ya kadar vergi muafiyeti uygulamaktadır.

Slovenya Vergi Oranları

Slovenya ürünlere ihracatta %20’e varan vergiler uygulanmaktadır.

Slovenya’ya İhraç Edilen Ürünler

Slovenya’ya ihraç edilen ürünler şunlardır; Motorlu kara taşıtları, bunların aksam ve parçaları, Mineral yakıtlar, mineral yağlar ve müstahsalları, Elektrikli makine ve cihazlar, aksam ve parçaları, Örme giyim eşyası ve aksesuarları, İnorganik Kimyasal Müstahsallar, Organik, İnorganik Bileşikler, Tütün ve tütün yerine geçen işlenmiş maddeler, Kazan, makine ve cihazlar, alet ve parçaları, Kauçuk ve kauçuktan eşya, Cam ve cam eşya ve Örülmemiş giyim eşyası ve aksesuarlarıdır.

Slovenya’daki Kısıtlı ve Yasaklı Ürünler

Kısıtlı ürünler Lityum Piller (Ürünle birlikte paketlenmiş), Pullar, Mücevher, Hayvanlar, Sanat ve Eski Eserler, Bıçaklar, Tarım, Cep telefonu, Aşındırıcı ve Alkoldür. Yasaklı Ürünler ise Biyolojik tehlikeler, Hayvanlar, Sanat ve Eski Eserler, CBD Kimyasallar, Elektrikli Bisiklet 100Wh, Motorlar, Patlayıcılar, Gübreler ve Pestisitler, Ateşli silahlar, Kumar, Tehlikeli Mallar ve Tehlikeli Maddeler, Uçan kaykaylar, İnsan kalıntıları, Fildişi, Kurşun asit pilleri, Tıbbi Cihazlar, Parfüm/Kolonya, Bozulabilir Gıda, Bitkiler, Zehir, Reçeteli uyuşturucular, Basınçlı Bidonlar, Radyoaktif Malzemeleridir.

Slovakya’nın Resmi Dili Nedir?

Slovenya’nın resmi dili Slovence’dir. İtalyanca ve Macarca tanınan diğer diller arasında bulunmaktadır. Almanca, Hırvatça ve Sırpça nadir de olsa konuşulmaktadır. İngilizce özellikle genç nüfus tarafından oldukça iyi bir seviyede bilinmektedir.

Slovakya’nın Para Birimi Nedir?

Tolar, Slovenya Yugoslavya’dan ayrıldıktan sonra tedavüle giren para birimidir. Tolarjev olarak da ifade edilmiştir. Sloven Toları; 8 Ekim 1991’den 1 Ocak 2008’de Slovenya’nın resmi olarak Euro’ya geçmesine kadar Slovenya’nın para birimi olarak kullanılmıştır. 1 Euro 9,66 Türk Lirasına eşittir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.