Ukrayna’ya İhracat Nasıl Yapılır?

0 15

Ukrayna’ya İhracat nasıl yapılır? Türkiye ile Ukrayna arasındaki ticari ilişkilerin temel dayanağı 4 Mayıs 1992 tarihinde imzalanan ve 20 Nisan 1994 tarihinde yürürlüğe giren Ticaret ve Ekonomik İşbirliği Anlaşmasıdır. Söz konusu Anlaşma çerçevesinde Türkiye-Ukrayna Karma Ekonomik Komisyonu kurulmuştur.  Uluslararası Karayolu Taşımacılığı Anlaşması 30 Mayıs 1994 tarihinde Kiev’de imzalanmış ve 27 Ocak 1995 tarihinde yürürlüğe girmiştir.

Ukrayna’ya İhracat Nasıl Yapılır?

Yatırımların Karşılıklı Teşviki ve Korunması Anlaşması ile Çifte Vergilendirmenin Önlenmesi Anlaşması, Ukrayna Cumhurbaşkanı’nın 27-29 Kasım 1996 tarihlerinde Türkiye’ye ziyaretleri esnasında Ankara’da imzalanmıştır. Söz konusu anlaşmaların yürürlüğe girmesiyle birlikte iki ülke arasındaki ticari ve ekonomik ilişkilerin hukuki çerçevesi tamamlanmıştır.

Ukrayna’ya Mikro İhracat Nasıl Yapılır?

Mikro ihracat kapsamın 20 Temmuz 2011 tarihli Resmî Gazete de yayımlanan Posta ve Hızlı Kargo Taşımacılığı ile ilgili Gümrük Genel Tebliğinde yapılan değişikliğe istinaden 15.000 Euro, 300 Kg kadar olan her gönderide KDV iadesi uygulanmasıdır.

Ukrayna’ya Nasıl Ürün Satabilirsiniz?

İçinde bulunduğumuz günümüzün şartlarını da dikkate aldığımızda bu sorunun cevabı tabii ki e-Ticarettir. e-Ticaret, internet kullanımının artmasıyla ortaya çıkan, ticaretin elektronik ortamda yapılması kavramıdır. Mal ve hizmetlerin üretim, tanıtım, satış, sigorta, dağıtım ve ödeme işlemlerinin bilgisayar ağları üzerinden yapılmasına denmektedir. Günümüzde internetin güzel ve avantajlı imkânlarını kullanarak iyi bir e-ihracat sitesi ve dijital pazarlama faaliyeti ile oldukça az maliyetle yüksek kâr elde edebilmeniz mümkündür.

Ukrayna’ya e-İhracat/e-Ticaret Yapmak İçin Gereken Belgeler

Slovakya’ya e-İhracat yapmak için gerekli belgeler hem ülkemiz hem de karşı ülkeler tarafından istenebilmektedir. Kargo üzerinden yürüteceğiniz e- ihracat süreçlerinde yetkili hızlı kargo firmaları sizden gerekli evrakları zaten talep eder. İstenilen belgeler ise Elektronik Ticaret Gümrük Beyannamesi (ETGB), Ticari Fatura, Yurt dışı kargo teslimat belgeleri ve A.TR Dolaşım Belgesidir.

Ukrayna’ya Nasıl Ürün Gönderilir?

Bu sorunun cevabı kargo yoluyladır. Mikro ihracat işlemleri kapsamında sadece Elektronik Ticaret Gümrük Beyanı (ETGB) yetkisine sahip operatör sıfatıyla ülkelerin mikro ihracat şartları konusunda yetkili hızlı kargo firmaları (PTT, DHL, UPS, TNT v.b.) tarafından gerçekleştirilmektedir.

Ukrayna’ya En Çok İhracat Edilen Ürünler

En çok ihracat edilen ürünler şunlardır; Kazan: makina ve cihazlar, aletler, parçaları, Ağaç ve ağaçtan mamul eşya: odun kömürü, Yenilen sebzeler ve bazı kök ve yumrular, Yenilen meyveler, kabuklu yemişler, turunçgiller ve kavun kabuğu, Demir veya çelikten eşya, Elektrikli makina ve cihazlar, aksam ve parçaları, Motorlu kara taşıtları, traktör, bisiklet, motosiklet ve diğer,  Mobilyalar, aydınlatma, reklam lambaları, prefabrik yapılar Taş, alçı, çimento, amyant, mika vb. maddeler ve Plastik ve plastikten mamul eşyalardır.

Ukrayna’da Kısıtlı ve Yasaklı Olan Ürünler

Kısıtlı olan ürünler Lityum Piller (Ürünle birlikte paketlenmiş), Pullar, Mücevher, Hayvanlar, Sanat ve Eski Eserler, Bıçaklar, Cep telefonu, Aşındırıcı ve Alkoldür. Yasaklı olan ürünler ise Motorlar, Patlayıcılar, Gübreler ve Pestisitler, Ateşli silahlar, Tehlikeli Mallar ve Tehlikeli Maddeler, Fildişi, Kurşun asit pilleri, Tıbbi Cihazlar, Boya, Parfüm/Kolonya, Bozulabilir Gıda, Bitkiler, Zehir, Reçeteli uyuşturucular, Basınçlı Bidonlar, Radyoaktif Malzeme ve Tütün ve Nikotin Ürünleridir.

Ukrayna Vergi Muafiyeti

Posta ya da hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelen gönderi başına bedeli 22 Euro olan ithal ürünler vergiden muaftır. İhracatta yani gönderdiğiniz ürünlerde Ukrayna vergi muafiyeti uygulamamaktadır.

Ukrayna Gümrük Muafiyet Sınırı

İhracatta yani gönderdiğiniz ürünlerde Ukrayna 150 Euro’ya kadar vergi muafiyeti uygulamaktadır.

Ukrayna Vergi Oranları

Ukrayna ürünlere ihracatta %20’e varan vergiler uygulanmaktadır.

Ukrayna Vize İşlemleri

Vizesiz Giriş olarak Türkiye vatandaşları 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak kaydıyla Ukrayna’ya vizesiz seyahat edebilirler.

Vize Çıkarma durumunda Ukrayna’da 90 gün üzerinde kalmak isteyen Türk vatandaşları vize çıkarmaya tabidir. Vize dönemleri kalma süresine, giriş sayısına, seyahat amacına ve vize çıkarma dönemine göre değişmektedir.

Ukrayna Resmi Dili nedir?

Ukraynacadır. Nüfusun yüzde 67’lik kısmı Ukraynacayı resmi dil olarak kabul etmektedir. Ancak buna rağmen ülkede en çok konuşulan yabancı dil İngilizcedir.

Ukrayna’nın Türkiye ile Saat Farkı

Mart ayı son haftası ile Ekim ayı son haftası arasındaki dönemde Türkiye ile Ukrayna arasında saat farkı yoktur. Bunun dışında Ukrayna ile Türkiye arasında 1 saat farkı vardır.

Ukrayna’da Haftalık Çalışma Saatleri

Haftalık çalışma süresi 40 saattir. Bunun üzerindeki çalışma fazla mesai olarak kabul edilmektedir. Yıllık fazla çalışma süresi 120 saati aşamaz ve bir çalışan üst üste iki gün 4 saatten fazla mesaiye kalamaz. Fazla mesai ücreti normal saat ücretinin % 200’ü kadardır.

Ukrayna’daki Resmi Tatiller

  • 1-2 Ocak: Yeni Yıl Tatili
  • 7 Ocak: Noel (Ortodoks Kilisesi Takvimine göre)
  • 8 Mart: Dünya Kadınlar Günü
  • 17-19 Nisan: Paskalya (Ortodoks Kilisesi Takvimine göre)
  • 1-2 Mayıs: İşçi Bayramı
  • 9 Mayıs: Zafer Günü
  • 24-25 Mayıs: Holy Trinity (Ortodoks Kilisesi Takvimine göre)
  • 28 Haziran: Kuruluş Günü
  • 24 Ağustos: Ukrayna Bağımsızlık Günü
  • 31 Aralık: Yeni Yıl Arifesi
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.