Venezuela’ya İhracat Nasıl Yapılır?

0 12

Venezuela’ya İhracat nasıl yapılır? Venezuela’nın 54 milyon Dolar’lık makarna ithalatında Türkiye 1. sıradadır. Ancak satış birim fiyatı (451 USD/ton) ülkeye makarna ihracatı yapan diğer ülkelere göre kıyaslandığında bir hayli düşük kalmaktadır. Venezuela’nın mısır ithalatında ise; Türkiye ilk defa 2019 yılında Venezula’ya mısır ihraç etmiş olup, rakamsal olarak az da olsa 3. sırada yer edinmeyi başarmıştır. Venezuela’nın ithalatında önde gelen ülkeler; Çin, ABD ve Brezlya’dır.

Venezuela’ya İhracat Nasıl Yapılır?

Türkiye’nin de artış trendinde olduğu ve 10. sırada yer aldığı dikkat çekmektedir. Venezuela ile dış ticaretimizin verileri incelendiğinde, 2018 yılında ithalat oranımızın 10 kat artmasına rağmen ihracat oranımızın ithalat oranımıza kıyasla daha az arttığı gözlemlenmektedir. 2019 yılına baktığımızda ise, denge de negatiften artıya geçtiğimiz görülmektedir. 2019 yılında ihracatımız %9 artarken ithalatımız %98 gibi büyük oranda gerilemiştir. Bunun sebebi, 2018 yılında Venezuela’dan yapmış olduğumuz 900 milyon dolar civarındaki altın alımıdır. 2019 yılında Venezuela’ya yönelik hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri sektörü ihracatımız %72 artarak 103,4 milyon Dolar’a yükselmiştir. İhracatımızda en önemli ürünler pastacılık ürünleri, değirmencilik ürünleri, yenilen çeşitli gıda müstahzarları ve bitkisel yağlardır. Veriler doğrultusunda görülen odur ki, Venezuela tarım ürünleri konusunda dışa bağımlı bir ülkedir. 2018 verilerine göre Venezuela’nın makarna ithalatının %50’si ülkemizce sağlanmıştır. Fakat yüksek vergi oranları ve birim fiyatın diğer ülkelere kıyasla düşüklüğü göze çarpmaktadır. Bunun yanı sıra ekmek, pasta, kek, bisküvi ve diğer ekmekçilik mamulleri için ilgi çekici bir pazar olarak değerlendirilebilir. Ekmek, pasta, kek, bisküvi ve diğer ekmekçilik mamulleri için Venezuela ithalatının %4’ü tarafımızca sağlanmaktadır.

Venezuela’ya Mikro İhracat Yapmak

Öncelikle mikro ihracat kapsamına bir bakmak gerekmektedir. Bunun başlıca nedeni ise son dönemde döviz kuru fiyatlarındaki artışlardır. Mikro ihracat kapsamın 20 Temmuz 2011 tarihli Resmî Gazete de yayımlanan Posta ve Hızlı Kargo Taşımacılığı ile ilgili Gümrük Genel Tebliğinde yapılan değişikliğe istinaden 7.500 Euro, 150 Kg kadar olan her gönderide KDV iadesi uygulanmasıdır.

Venezuela’ya Nasıl Ürün Satabilirim?

Bunun cevabı içinde bulunduğumuz durumdan da istinaden tabii ki e-Ticarettir. Peki, nedir bu e-Ticaret? e-Ticaret, internet kullanımının artmasıyla ortaya çıkan, ticaretin elektronik ortamda yapılması kavramıdır. Mal ve hizmetlerin üretim, tanıtım, satış, sigorta, dağıtım ve ödeme işlemlerinin bilgisayar ağları üzerinden yapılmasına denmektedir. Günümüzde internetin güzel ve avantajlı imkânlarını kullanarak iyi bir e-ihracat sitesi ve dijital pazarlama faaliyeti ile oldukça az maliyetle yüksek kâr elde edebilmeniz mümkündür.

Venezuela Gümrük Muafiyet Sınırı

İhracatta yani gönderdiğiniz ürünlerde Venezuela 150 Euro’ya kadar vergi muafiyeti uygulamaktadır.

Venezuela Vergi Muafiyeti

Posta ya da hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelen gönderi başına bedeli 22 Euro olan ithal ürünler vergiden muaftır. İhracatta yani gönderdiğiniz ürünlerde Venezuela vergi muafiyeti uygulamamaktadır.

Venezuela Vergi Oranları

Venezuela ürünlere ihracatta %20’e varan vergiler uygulanmaktadır.

Venezuela’ya İhraç Edilen Ürünler

Venezuela’ya en çok ihraç edilen ürünler Makarnalar, Buğday unu/mahlut unu, Petrol yağları, Sabunlar, Sıhhi havlular (pedler) ve tamponlar, Yüzey-aktif organik maddeler, Yenilen çeşitli gıda müstahzarları, Ayçiçek yağı, Aspir Yağı ve Pamuk Yağı, Hazırlanmış/konserve edilmiş balıklar, Elektrik akümülatörler, Ekmek, pasta, kek, bisküvi ve diğer ekmekçilik mamulleri, Tuvalet kağıdı, Tohum, tahıl temizleme, ayırma veya sınıflandırma makineleri, Saç için karışımlar, Kabinler, traktörler için ve motorlu taşıtlar için gövdelerdir.

Venezuela’daki Kısıtlı ve Yasaklı Ürünler

Kısıtlı ürünler Lityum Piller (Ürünle birlikte paketlenmiş), Pullar, Mücevher, Hayvanlar, Sanat ve Eski Eserler, Bıçaklar, Tarım, Cep telefonu, Aşındırıcı ve Alkoldür. Yasaklı Ürünler ise Biyolojik tehlikeler, Hayvanlar, Sanat ve Eski Eserler, CBD Kimyasallar, Elektrikli Bisiklet 100Wh, Motorlar, Patlayıcılar, Gübreler ve Pestisitler, Ateşli silahlar, Kumar, Tehlikeli Mallar ve Tehlikeli Maddeler, Uçan kaykaylar, İnsan kalıntıları, Fildişi, Kurşun asit pilleri, Tıbbi Cihazlar, Parfüm/Kolonya, Bozulabilir Gıda, Bitkiler, Zehir, Reçeteli uyuşturucular, Basınçlı Bidonlar, Radyoaktif Malzeme ve Tütün ve Nikotin Ürünleridir.

Venezuela Resmi Dili nedir?

İspanyolcadır. Öte yandan ülkenin resmi adı ise İspanyolca República Bolivariana de Venezuela olup Bolivarcı Venezuela Cumhuriyeti anlamına gelir.

Venezuela’nın Para Birimi Nedir?

Venezuela’nın Para Birimi Venezuela Bolivarıdır. 1 Birimi Venezuela Bolivarı 0,0000037 Türk Lirasına eşittir.

Venezuela İş Hayatı

Gümrüklerde prosedürlerin karmaşıklığı ve fazla uzun sürmesi, bankacılık işlemlerinin uzun sürmesi sebebiyle para transferlerinin gecikmesi, döviz piyasasında istikrarsızlık yaşanması, ithalatçı firmaların izin belgelerini almasının çok uzun sürmesi, Çin’in pazara yakın olması ve Venezuela ile özel anlaşmaları nedeniyle rekabet üstünlüğü sağlaması ülkedeki iş ve ticaret hayatının başlıca unsurlardır.

Venezuela Vize Uygulaması & Seyahat

Resmi ve umuma mahsus pasaport sahibi Türk vatandaşları, 90 güne kadar turistik amaçlı seyahatlerinde vizeden muaftırlar. Resmi pasaport sahibi Venezuela vatandaşları 30 gün, umuma mahsus pasaport sahipleri ise 90 gün süreyle vizeden muaftırlar. THY, İstanbul-Havana-Karakas hattında 2016 Aralık ayından bu yana haftada üç gün doğrudan sefer yapmaktadır.

Venezuela Resmi Tatilleri

12-13 Şubat (Karnaval), 19 Nisan (Bağımsızlık İlanı), 1 Mayıs (İşçi Bayramı), 24 Haziran (Carabobo Savaşı), 5 Temmuz (Milli Gün), 24 Temmuz (Kurtarıcı Simon Bolivar’ın Doğum Günü), 12 Ekim (Yerli Direnişi Günü), 1 Kasım (Azizler Günü).

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.