Yemen’e İhracat Nasıl Yapılır?

0 16

Yemen’e İhracat nasıl yapılır? Yemen, komşuları ile karşılaştırıldığında küçük bir ekonomiye sahiptir. Fakir bir ülke olan Yemen azalmakta olan petrol gelirlerine bağımlıdır. Diğer Körfez ülkelerindekinin aksine Yemen’deki petrolün standardı düşüktür. 2003 yılında günlük 451 bin varille en üst seviyeye ulaşan üretim sonraki yıllarda gerilemeye başlamıştır. Petrol ve doğalgaz sektörü tüm ekonomiyi yönlendirse de geleneksel olarak tarım, ülke ekonomisindeki ağırlığını muhafaza etmektedir. 11 Eylül 2001 tarihindeki terör saldırısının Yemen ekonomisi üzerindeki etkisi önemlidir. Zira bu tarihten sonra ABD ve İngiltere’nin Arap dünyası içindeki en fakir ülke konumundaki Yemen’in çeşitli terör örgütlerinin etki alanına kaymasını önlemek üzere baskısıyla zengin Arap ülkelerinden Yemen’e tamamen bağış niteliğinde mali kaynak aktarılmaya başlanmıştır.

Yemen’e İhracat Nasıl Yapılır?

2014’te 643,8 milyon dolarla en üst seviyesine ulaşan Türkiye’nin Yemen’e ihracatı, Yemen’deki iç karışıklıklar nedeniyle 2015’te önemli oranda azalarak 400 milyon doların altına gerilemiştir. 2016’da tekrar yükselen Türkiye’nin Yemen’e ihracatı 537 milyon dolar civarında gerçekleşmiştir. Türkiye ile Yemen arasındaki dış ticaret şu an için Türkiye lehine seyretmektedir. Türkiye’nin Yemen’e ihracatı artış eğiliminde olup 2019 yılı itibarıyla 900 milyon doları aşmıştır.

Ayrıca Türk-Yemen İş Konseyi kuruluş anlaşması 11 Ocak 2011 tarihinde DEİK ile “Federation of Yemen Chambers of Commerce and Industry” arasında imzalanmıştır.

10-13 Ocak 2018 tarihlerinde Adana ve Mersin’de “2018 Türk-Yemen İş Forumu” toplantısı düzenlenmiştir. Anılan Forumun ikincisi, Mevlana Kalkınma Ajansı’yla işbirliği içerisinde, Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanlığı tarafından 12-15 Kasım 2018 tarihlerinde Konya’da gerçekleştirilmiştir.

Yemen’e Mikro İhracat Yapmak

Öncelikle mikro ihracat kapsamına bir bakmak gerekmektedir. Bunun başlıca nedeni ise son dönemde döviz kuru fiyatlarındaki artışlardır. Mikro ihracat kapsamın 20 Temmuz 2011 tarihli Resmî Gazete de yayımlanan Posta ve Hızlı Kargo Taşımacılığı ile ilgili Gümrük Genel Tebliğinde yapılan değişikliğe istinaden 7.500 Euro, 150 Kg kadar olan her gönderide KDV iadesi uygulanmasıdır.

Yemen’e Nasıl Ürün Satabilirim?

Bunun cevabı içinde bulunduğumuz durumdan da istinaden tabii ki e-Ticarettir. Peki, nedir bu e-Ticaret? e-Ticaret, internet kullanımının artmasıyla ortaya çıkan, ticaretin elektronik ortamda yapılması kavramıdır. Mal ve hizmetlerin üretim, tanıtım, satış, sigorta, dağıtım ve ödeme işlemlerinin bilgisayar ağları üzerinden yapılmasına denmektedir. Günümüzde internetin güzel ve avantajlı imkânlarını kullanarak iyi bir e-ihracat sitesi ve dijital pazarlama faaliyeti ile oldukça az maliyetle yüksek kâr elde edebilmeniz mümkündür.

Yemen Gümrük Muafiyet Sınırı

İhracatta yani gönderdiğiniz ürünlerde Yemen 150 Euro’ya kadar vergi muafiyeti uygulamaktadır.

Yemen Vergi Muafiyeti

Posta ya da hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelen gönderi başına bedeli 22 Euro olan ithal ürünler vergiden muaftır. İhracatta yani gönderdiğiniz ürünlerde Karadağ vergi muafiyeti uygulamamaktadır.

Yemen Vergi Oranları

Yemen ürünlere ihracatta %20’e varan vergiler uygulanmaktadır.

Yemen’e En Çok İhraç Edilen Ürünler

Türkiye Yemen’e en çok demir ve demir-çelik ürünleri, un, unlu mamuller, ayçiçeği yağı, hijyenik havlular, çikolatalı mamuller, ayakkabı, halı, ilaç ve mobilya ihraç etmektedir.

Yemen’deki Kısıtlı ve Yasaklı Ürünler

Kısıtlı ürünler Lityum Piller (Ürünle birlikte paketlenmiş), Pullar, Mücevher, Hayvanlar, Sanat ve Eski Eserler, Bıçaklar, Tarım, Cep telefonu, Aşındırıcı ve Alkoldür. Yasaklı Ürünler ise Biyolojik tehlikeler, Hayvanlar, Sanat ve Eski Eserler, CBD Kimyasallar, Elektrikli Bisiklet 100Wh, Motorlar, Patlayıcılar, Gübreler ve Pestisitler, Ateşli silahlar, Kumar, Tehlikeli Mallar ve Tehlikeli Maddeler, Uçan kaykaylar, İnsan kalıntıları, Fildişi, Kurşun asit pilleri, Tıbbi Cihazlar, Parfüm/Kolonya, Bozulabilir Gıda, Bitkiler, Zehir, Reçeteli uyuşturucular, Basınçlı Bidonlar, Radyoaktif Malzeme ve Tütün ve Nikotin Ürünleridir.

Yemen Vize Başvurusu

Yemen’e yapacağınız turistik, ticari ya da aile ziyareti amaçlı seyahatleriniz için Yemen vizesi almak durumundasınız. Yapacağınız seyahat amacının vize türü ile uyumlu olması önemli bir aşamadır. Yemen vizesi için başvuru işlemlerinde gerek olan evraklar hazır bulunmalı ve hatasız, doğru bilgilerle yol alınmalıdır.

Umuma Mahsus (Bordo) pasaport sahibi olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Yemen vizesine başvuru yapmaktadırlar. Hizmet (Gri) pasaportu, hususi (yeşil) pasaport ve diplomatik(siyah) pasaport sahibi olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ise vize başvurusu yapmak zorunda değildir. Vize için gereken evraklar; Seyahat bitim tarihinden sonra en az 6 ay geçerli olacak pasaportunuz ile 3 adet fotoğrafınız ile Yemen vizesi için bilgilerinize gerek duyulan ve doldurulması gereken 2 adet form, İlk üç sayfa ve son sayfa olmak üzere pasaport fotokopisi, Çalışan kişiye şirketi tarafından verilen şirket başlıklı kâğıda dilekçe gereklidir.

Yemen’in Para Birimi

Yemen’in Para birimi Yemen Riyalidir. 1 Yemen Riyali 0,033 Türk Lirasına eşittir.

Yemen Resmi Dili

Arapçadır. Ancak hem ülke genelinde hem de Sana’da Balochi dili, Sami dilleri ve Rusça gibi pek çok dil de konuşulmaktadır.

Yemen’deki Resmi Tatiller ve Çalışma Saatleri

Ürdün’de çalışma saatleri Cumartesi-Perşembe günleri arası olup, Cuma günü resmi tatildir.

Resmi Tatiller ise şunlardır;

  • 1 Mayıs İşçi Bayramı
  • 22 Mayıs Birlik Günü
  • 26 Eylül Kuzey Yemen Devrim Günü
  • 30 Kasım Bağımsızlık Günü

Dini Tatiller: Ramazan Bayramı, Kurban Bayramı, Hicri yılbaşı, Mevlit Kandili.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.