Yeni Zelanda’ya İhracat Nasıl Yapılır?

0 14

Yeni Zelanda’ya İhracat nasıl yapılır? Yeni Zelanda ile Türkiye’nin ekonomik ilişkileri 136 Milyon doların üzerinde gerçekleşmektedir. Yeni Zelanda’nın önemli hidroelektrik ve doğal gaz kaynakları bulunmaktadır. Önde gelen üretim sektörleri ise gıda işleme sanayi, ağaç ve kâğıt ürünleri ve maden işletmeciliğidir. Ayrıca, sigorta ve işletmecilik hizmetleri sektörleri de Yeni Zelanda ekonomisine önemli katkıda bulunmaktadır. Yeni Zelanda, 2013 yılından bu yana Türk yatırımcılarla ilgilenmektedir.

Yeni Zelanda’ya İhracat Nasıl Yapılır?

İçinde bulunduğumuz günümüzün şartlarını da dikkate aldığımızda bu sorunun cevabı tabii ki e-Ticarettir. e-Ticaret, internet kullanımının artmasıyla ortaya çıkan, ticaretin elektronik ortamda yapılması kavramıdır. Mal ve hizmetlerin üretim, tanıtım, satış, sigorta, dağıtım ve ödeme işlemlerinin bilgisayar ağları üzerinden yapılmasına denmektedir. Günümüzde internetin güzel ve avantajlı imkânlarını kullanarak iyi bir e-ihracat sitesi ve dijital pazarlama faaliyeti ile oldukça az maliyetle yüksek kâr elde edebilmeniz mümkündür.

Yeni Zelanda’ya e-İhracat/e-Ticaret Yapmak İçin Gereken Belgeler

Yeni Zelanda’ya e-İhracat yapmak için gerekli belgeler hem ülkemiz hem de karşı ülkeler tarafından istenebilmektedir. Kargo üzerinden yürüteceğiniz e- ihracat süreçlerinde yetkili hızlı kargo firmaları sizden gerekli evrakları zaten talep eder. İstenilen belgeler ise Elektronik Ticaret Gümrük Beyannamesi (ETGB), Ticari Fatura, Yurt dışı kargo teslimat belgeleri ve A.TR Dolaşım Belgesidir.

Yeni Zelanda’ya Mikro İhracat Nasıl Yapılır?

Mikro ihracat kapsamın 20 Temmuz 2011 tarihli Resmî Gazete de yayımlanan Posta ve Hızlı Kargo Taşımacılığı ile ilgili Gümrük Genel Tebliğinde yapılan değişikliğe istinaden 15.000 Euro, 300 Kg kadar olan her gönderide KDV iadesi uygulanmasıdır.

Yeni Zelanda’ya Nasıl Ürün Gönderilir?

Bu sorunun cevabı kargo yoluyladır. Mikro ihracat işlemleri kapsamında sadece Elektronik Ticaret Gümrük Beyanı (ETGB) yetkisine sahip operatör sıfatıyla ülkelerin mikro ihracat şartları konusunda yetkili hızlı kargo firmaları (PTT, DHL, UPS, TNT v.b.) tarafından gerçekleştirilmektedir.

Yeni Zelanda’da En Çok Satılan Ürünler

En çok satılan ürünlerin başında Otomotiv ve Elektrik Elektronik ürünler gelmektedir. Diğer satılan ürünler ise sırasıyla Kuru Meyve ve Mamulleri, Gemi ve Yat, Makine ve Aksamları, Kimyevi Maddeler ve Mamulleri, Tekstil ve Hammaddeleri, Hazır Giyim ve Konfeksiyon, Meyve Sebze Mamulleri, İklimlendirme Sanayi, Çimento, Cam Seramik ve Toprak Ürünleri, Çelik, Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri,  Savunma ve Havacılık Sanayi, Deri ve Deri Mamulleri, Madencilik Ürünleri, Fındık ve Mamulleri,  Demir ve Demir Dışı Metaller,  Mobilya, Kâğıt ve Orman Ürünleri, Mücevher, Zeytin ve Zeytinyağı, Yaş Meyve ve Sebze, Halı, Diğer Sanayi Ürünleri ile Su Ürünleri ve Hayvansal Mamullerdir.

Yeni Zelanda’da Kısıtlı ve Yasaklı Olan Ürünler

Kısıtlı olan ürünler Lityum Piller (Ürünle birlikte paketlenmiş), Pullar, Mücevher, Hayvanlar, Sanat ve Eski Eserler, Bıçaklar, Cep telefonu, Aşındırıcı ve Alkoldür. Yasaklı olan ürünler ise Motorlar, Patlayıcılar, Gübreler ve Pestisitler, Ateşli silahlar, Tehlikeli Mallar ve Tehlikeli Maddeler, Fildişi, Kurşun asit pilleri, Tıbbi Cihazlar, Boya, Parfüm/Kolonya, Bozulabilir Gıda, Bitkiler, Zehir, Reçeteli uyuşturucular, Basınçlı Bidonlar, Radyoaktif Malzeme ve Tütün ve Nikotin Ürünleridir.

Yeni Zelanda’ya Tarım ve Gıda Ürünleri İhraç Potansiyeli

Yeni Zelanda’nın dünyadan ithal ettiği başlıca ürünler ve bu ürünlerde ithalatının seyri, uyguladığı gümrük vergileri, Türkiye’nin bu ürünlerdeki dünyaya ve Yeni Zelanda’ya ihracatının durumu dikkate alınarak yapılan çalışmalar neticesinde, aşağıdaki sektörlerin Yeni Zelanda’ya ihracat potansiyeli olduğu tespit edilmiştir. Bu tespit edilen ürünler ise Dondurulmuş Meyve ve Sebze, Sert Kabuklu Meyveler, Kuru Meyveler, Bitkisel Yağlar, Şekerli ve Çikolatalı Mamuller ve Konserve Meyve ve Sebzelerdir.

Yeni Zelanda Vergi Muafiyeti

Posta ya da hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelen gönderi başına bedeli 22 Euro olan ithal ürünler vergiden muaftır. İhracatta yani gönderdiğiniz ürünlerde Yeni Zelanda vergi muafiyeti uygulamamaktadır.

Yeni Zelanda Gümrük Muafiyet Sınırı

İhracatta yani gönderdiğiniz ürünlerde Yeni Zelanda 150 Euro’ya kadar vergi muafiyeti uygulamaktadır.

Yeni Zelanda Pasaport ve Vize İşlemleri

Diplomatik, Hizmet, Hususi ve Umuma Mahsus Pasaport sahipleri vizeye tabidir. Yeni Zelanda’ya seyahat etmek isteyen kişilerin geçerli bir vizelerinin gerekmektedir. Bu sebeple Yeni Zelanda vize başvuru aşamaları başvuru yapmak istenilen vize kategorisine bağlı olarak değişiklik gösterir. Bunun yanında tüm vize kategorilerinin vize başvuru süreci online olarak yapılmaktadır.

Yeni Zelanda vize başvuru süreci başvurunuza uygun vize kategorisi için eksiksiz ve başvurunuzu destekleyen evraklarla başvuru yapmak büyük öneme sahiptir. Vize başvuru ücreti, vize başvurusu yapacağınız kategoriye uygun hazırlanması gereken evraklar ve online vize başvuru formu, vize kategorinize bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Vize başvurunuzu yaparken evraklarınızın eksiksiz olarak hazırlanması, başvurunuzun doğru vize kategorisine yapılması vize başvurunuzun olumlu sonuçlanması için önemlidir.

Yeni Zelanda Resmi Dili nedir?

İngilizce ve Maoricedir. Nüfusun büyük çoğunluğunun İngilizce konuştuğu ülkede ikinci resmi dil ise yerli Maori halkının dilidir.

Yeni Zelanda Para Birimi

Yeni Zelanda para birimi Yeni Zelanda Dolarıdır. 1 Yeni Zelanda Doları 5,74 Türk Lirasına eşittir.

Yeni Zelanda Resmi Tatilleri

Resmi Tatil Günleri:

  • 1 Ocak: Yeni Yıl
  • 2 Ocak-6 Şubat: Waitangi Günü
  • 6 Nisan: Good Friday
  • 9 Nisan: Paskalya
  • 25 Nisan: Anzak Günü
  • 4 Haziran: Kraliçe’nin Doğum Günü
  • 22 Eki: İşçi Bayramı
  • 25 Aralık: Noel
  • 26 Aralık: Boxing Day
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.