Yunanistan’a İhracat Nasıl Yapılır?

0 23

İhracat bir ülkede üretimi gerçekleştirilen mal ve hizmetlerin, kurumlar, kişiler ve işletmeler tarafından satış yapılması amacıyla yabancı bir ülkeye gönderilmesi durumudur. En net ve kısa tabiriyle ihracat yurtdışı satış olarak adlandırılır. Bir ülkenin dış ticaret dengesinin oluşabilmesi için ihracat ve ithalat verilerine ihtiyaç duyulur. Dünya üzerinde bulunan ülkelerin devamlılığını sürdürebilmeleri için dış ticaret dengesini oluşturmaya yani ithalat ve ihracat yapmaya mecburdurlar. Hiçbir ülke sadece ihracat ya da sadece ithalat yaparak varlığını sürdüremez. Yazımızda her ne kadar aralarında dönem dönem politik gerilimler yaşansa da Türkiye ile ihracat bakımından 21. sırada olan Yunanistan’a ihracat yapma şartlarına değinilecektir.

Yüksek gelirli ve gelişmiş bir ülke olarak kabul edilen Yunanistan 2015 yılı itibariyle Avrupa Birliği’nin 15. en büyük ekonomisi arasında kendine yer edinmiştir. Satın alma paritesi olarak göz önüne alındığında dünyanın 52. büyük ekonomisine sahip olan Yunanistan, Güneydoğu Avrupa ve Akdeniz’deki stratejik konumu nedeniyle çevresinde bulunan ülkelere tek bir noktadan ulaşım imkanına sahiptir. Yunan ekonomisi 194 ülke arasından 61. büyük ekonomiye sahiptir. 2020 yılında 62 milyar dolar ithalat gerçekleştiren ülke Türkiye ile 3,5 Milyar dolarlık ticari ilişkilerde bulunmuştur.

Yunanistan’a İhracat Yapma Yolları

2001 yılında para birimini Drahmi’den Euro’ya çeviren Yunanistan 2010 yılında hükümetin borç krizi ve Küresel Ekonomik Kriz nedeniyle ekonomide daralma yaşamıştır. Son 5 yıllık dönemde ülkemiz ve Yunanistan arasında gerçekleşen ihracat yıllık bazda yüzde 11 büyümüş ve bu büyüme yüzde 9 (yaklaşık 468 milyon dolar) ile mineral yakıtlar ve yağlar kategorisinde yaşanmıştır. İhracatta yaşanan bu büyümenin temel nedenlerinden biri mikro ihracattır. Günümüzde birçok firma ve kişinin yurtdışı bazlı satışlar yapmasıyla ihracatta artışlar yaşanmaya başlamıştır. Kurlarda yaşanan dalgalardan mikro ihracatın oraya çıkmasına sebebiyet vermiştir. 20 Temmuz 2011 tarihinde Resmi Gazetede yayınlanmış olan ve Posta ve Hızlı Kargo Taşımacılığı ile ilgili Gümrük Genel Tebliğinde yaşanan değişikliğe istinaden 300 kilograma kadar ve fatura tutarı 15.000 Euro’yu geçmeyen her gönderide KDV iadesi uygulaması kabul edilmiştir.

Ekonomik koşullar göz önüne alındığında Yunanistan’a ürün ihracı yapmak isteyen kişilerin başarılı olacakları yöntem e-ticaret yöntemidir. Eski dünya ekonomisinde yurtdışından müşteri bulmak ve iş yapmak oldukça zordu. Yüksek maliyetlerle fuarlara katılmak ya da reklam faaliyetlerini sizler adına yürütülmesini sağlamak amacıyla ajanslara milyon dolarlar harcanıyordu. Ancak teknolojinin gelişmesi ve aynı zamanda globalleşmesi ile birlikte eski zamanlarda yapılan işlemleri tekrar etmeye gerek kalmamaktadır. İyi bir e-ihracat sitesi kurarak ve dijital pazarlama faaliyetlerinizi internet ortamında gerçekleştirerek az maliyet ile daha yüksek karlar edebilmeniz mümkündür.

Gümrükleme işlemlerinden sitenin hazırlanmasına kadar olan süreç karmaşık bir işlem olarak görünüp gözünüzün korkmasına neden olabilir. Ancak günümüzde dış satım yapmak isteyen ihracatçılar için durum kolaylaştırılmaya çalışılmaktadır. Hızlı kargo firmalarının varlığı ile birlikte ürün gönderimi ve gümrükleme süreçleri onların gözetimi altında olur. Ayrıca kurumsal birçok firma yazılım faaliyetlerini geliştirerek başarılı bir şekilde hazır e-ihracat site hizmetleri sunmaya başlamıştır. Teknolojinin değişip gelişmesiyle birçok sektör ve insan bu durumdan olumlu olarak etkilenmiştir.

E-ihracat kapsamında mikro ihracat yapan kişi ve kurumlar satış yaptıkları takdirde gönderilerini kargo yoluyla gönderebilirler. Elektronik Ticaret Gümrük Beyannamesi (ETGB) doldurmaya yetkili kargo firmasıyla anlaşma sağlanarak gerekli işlemlerin devri gerçekleştirilebilir. Micro ihracat kapsamında ETGB doldurmaya haiz kargo firmaları UPS, PTT, TNT, DHL gibi kargo firmalarıdır.

Yunanistan’a Yapılacak E-İhracatta Gerekli Belgeler

E-ihracat kapsamı gereğince hem ülkemizden hem de ihracat yaptığımız karşı ülkeden bazı belgeler istenmektedir. Yetkili kargo firması ürün ihracı oluştuğunda satıcıdan gerekli tüm belgelerin teslimini ister. Bunlar;

  • Elektronik Ticaret Gümrük Beyanı (ETGB)’nın doldurulması
  • Malın ticari faturasının kesilmesi
  • 1 Dolaşım Sertifikasının varlığı
  • EUR-MED Dolaşım Belgesine sahip olmak
  • Kargo teslim belgesinin varlığı
  • TR Dolaşım Sertifikasına sahip olmaktır.

Yunanistan’a Ürün İhracı Nasıl Yapılır? Satış İçin Gerekli Koşullar Nelerdir?

Türkiye’nin Yunanistan’a konum olarak yakın olması nedeniyle çok fazla Türk ihracatçısının ürün satışı gerçekleştirme eğiliminde olmasına sebebiyet vermektedir. Bunun yanı sıra teknolojinin dünya çapında gelişmesiyle birlikte hem kültürel hem de yerel olarak e-ihracat platformları artış göstermiştir. Kurumsal destek imkanı sunan hazır e-ihracat site sahipleriyle görüşülüp hizmet alınılabilir ya da ihracat yapacak kişi kendi e-ihracat sitesini oluşturarak ürün ihracını gerçekleştirebilir.

Yunanistan İhracatında Vergi Muafiyeti

Micro ihracat kapsamında e-ihracatla uğraşan kişiler hızlı kargo ve posta taşımacılığı yolu ile gönderim sağlayacakları her bir gönderi başına 22 Euro’yu aşmayan ithal ürünlerde vergiden muaf olacaklardır. İhracatta ise Yunanistan özel bir vergi muafiyeti uygulaması getirmemiştir. Ancak Yunanistan gümrük muafiyet sınırı olarak ihraç edilen ürünlerde 150 Euro’ya kadar vergi muafiyeti uygulamasına başlamıştır. İhracatta ülkeye giren tüm ürünlere yüzde 20’ye varan oranlarda vergi uygulamaktadır. Ayrıca Yunanistan’a gönderilen bıçak, mücevher, alkol, cep telefonu, lityum piller, hayvanlar, tarım ürünleri gibi ürünlere kısıtlama getirilmiştir. Kısacası bu ürünlerin ülkeye girişinin sağlanması Gümrük İdaresi’nin belirlediği özel şartlar çerçevesinde gerçekleşmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.